SMC Diode Solutions 8TQ080STR
8TQ080STR
Part No.:
8TQ080STR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
8TQ080STR.pdf
Description:
8A, 80V, D2PAK, SCHOTTKY RECTIFI
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
400pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 80 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
80 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
750 mV @ 8 A