SMC Diode Solutions 90SQ045TA
90SQ045TA
Part No.:
90SQ045TA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
ShinYua90SQ045TA.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 9A DO201AD
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
900pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.75 mA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
9A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
570 mV @ 18 A