Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOI360A70
AOI360A70
Part No.:
AOI360A70
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-251A
Datasheet:
AOI360A70.pdf
Description:
MOSFET N-CH 700V 12A TO251A
Packaging:
Tube
Series:
aMOS5™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
700 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
12A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
360mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
22.5 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1360 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
138W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)