Vishay Siliconix SIHP18N50C-E3
SIHP18N50C-E3
Part No.:
SIHP18N50C-E3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220AB
Datasheet:
ShinYuaSIHP18N50C-E3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 18A TO220AB
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
500 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
18A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
270mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
76 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2942 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
223W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaSIHP18N50C-E3.pdf
1. How to order SIHP18N50C-E3 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SIHP18N50C-E3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SIHP18N50C-E3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SIHP18N50C-E3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SIHP18N50C-E3 IRFIBE20GPBF SIHF9Z24STRR-GE3 IRF830BPBF-BE3 SIHP6N40D-BE3
Part Number SIHP18N50C-E3 IRFIBE20GPBF SIHF9Z24STRR-GE3 IRF830BPBF-BE3 SIHP6N40D-BE3
Manufacturer Vishay Siliconix Vishay Siliconix Vishay Siliconix Vishay Siliconix Vishay Siliconix
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
FETType N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss) 500 V 500 V 500 V 500 V 500 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 18A (Tc) 18A (Tc) 18A (Tc) 18A (Tc) 18A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) 10V 10V 10V 10V 10V
RdsOn(Max)@IdVgs 270mOhm @ 10A, 10V 270mOhm @ 10A, 10V 270mOhm @ 10A, 10V 270mOhm @ 10A, 10V 270mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id 5V @ 250µA 5V @ 250µA 5V @ 250µA 5V @ 250µA 5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 76 nC @ 10 V 76 nC @ 10 V 76 nC @ 10 V 76 nC @ 10 V 76 nC @ 10 V
Vgs(Max) ±30V ±30V ±30V ±30V ±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 2942 pF @ 25 V 2942 pF @ 25 V 2942 pF @ 25 V 2942 pF @ 25 V 2942 pF @ 25 V
FETFeature - - - - -
PowerDissipation(Max) 223W (Tc) 223W (Tc) 223W (Tc) 223W (Tc) 223W (Tc)