Toshiba Semiconductor and Storage TK65A10N1,S4X
TK65A10N1,S4X
Part No.:
TK65A10N1,S4X
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220SIS
Datasheet:
ShinYuaTK65A10N1,S4X.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 65A TO220SIS
Packaging:
Tube
Series:
U-MOSVIII-H
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
65A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
4.8mOhm @ 32.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 1mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
81 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
5400 pF @ 50 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
45W (Tc)
OperatingTemperature:
150°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaTK65A10N1,S4X.pdf
1. How to order TK65A10N1,S4X on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the TK65A10N1,S4X price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TK65A10N1,S4X?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TK65A10N1,S4X.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TK65A10N1,S4X SSM3K341TU,LF TPH8R903NL,LQ TK7S10N1Z,LQ SSM6K361NU,LF
Part Number TK65A10N1,S4X SSM3K341TU,LF TPH8R903NL,LQ TK7S10N1Z,LQ SSM6K361NU,LF
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series U-MOSVIII-H U-MOSVIII-H U-MOSVIII-H U-MOSVIII-H U-MOSVIII-H
ProductStatus Active Active Active Active Active
FETType N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss) 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 65A (Tc) 65A (Tc) 65A (Tc) 65A (Tc) 65A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) 10V 10V 10V 10V 10V
RdsOn(Max)@IdVgs 4.8mOhm @ 32.5A, 10V 4.8mOhm @ 32.5A, 10V 4.8mOhm @ 32.5A, 10V 4.8mOhm @ 32.5A, 10V 4.8mOhm @ 32.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id 4V @ 1mA 4V @ 1mA 4V @ 1mA 4V @ 1mA 4V @ 1mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 81 nC @ 10 V 81 nC @ 10 V 81 nC @ 10 V 81 nC @ 10 V 81 nC @ 10 V
Vgs(Max) ±20V ±20V ±20V ±20V ±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 5400 pF @ 50 V 5400 pF @ 50 V 5400 pF @ 50 V 5400 pF @ 50 V 5400 pF @ 50 V
FETFeature - - - - -
PowerDissipation(Max) 45W (Tc) 45W (Tc) 45W (Tc) 45W (Tc) 45W (Tc)
OperatingTemperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ) 150°C (TJ)