Alpha & Omega Semiconductor Inc. AONS660A70F
AONS660A70F
Part No.:
AONS660A70F
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
8-DFN-EP (5x6)
Datasheet:
AONS660A70F.pdf
Description:
MOSFET N-CH 700V 1.7A/9.6A 8DFN
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
aMOS5™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
700 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
1.7A (Ta), 9.6A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
660mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
14.5 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
900 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
4.1W (Ta), 138W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)