Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOT600A60L
AOT600A60L
Part No.:
AOT600A60L
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220
Datasheet:
ShinYuaAOT600A60L.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 8A TO220
Packaging:
Tube
Series:
aMOS5™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
600 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
8A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
600mOhm @ 2.1A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
11.5 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
608 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
27.5W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)