Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOT600A70FL
AOT600A70FL
Part No.:
AOT600A70FL
Datasheet:
AOT600A70FL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 700V 8.5A TO220
DraintoSourceVoltage(Vdss):
700 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
8.5A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
600mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
14.5 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
900 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
104W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)