Microsemi Corporation APT11GP60BDQBG
APT11GP60BDQBG
Part No.:
APT11GP60BDQBG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaAPT11GP60BDQBG.pdf
Description:
IGBT 600V 41A 187W TO247
Packaging:
Tube
Series:
POWER MOS 7®
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
PT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
41 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
45 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.7V @ 15V, 11A
Power-Max:
187 W
SwitchingEnergy:
46µJ (on), 90µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
40 nC
Td(on/off)@25°C:
7ns/29ns
TestCondition:
400V, 11A, 5Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Datasheet:
ShinYuaAPT11GP60BDQBG.pdf
1. How to order APT11GP60BDQBG on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the APT11GP60BDQBG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT11GP60BDQBG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image APT11GP60BDQBG APT13GP120KG APT15GN120KG APT15GP60KG APT15GP90BG
Part Number APT11GP60BDQBG APT13GP120KG APT15GN120KG APT15GP60KG APT15GP90BG
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series POWER MOS 7® POWER MOS 7® POWER MOS 7® POWER MOS 7® POWER MOS 7®
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
IGBTType PT PT PT PT PT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current-Collector(Ic)(Max) 41 A 41 A 41 A 41 A 41 A
Current-CollectorPulsed(Icm) 45 A 45 A 45 A 45 A 45 A
Vce(on)(Max)@VgeIc 2.7V @ 15V, 11A 2.7V @ 15V, 11A 2.7V @ 15V, 11A 2.7V @ 15V, 11A 2.7V @ 15V, 11A
Power-Max 187 W 187 W 187 W 187 W 187 W
InputType Standard Standard Standard Standard Standard
GateCharge 40 nC 40 nC 40 nC 40 nC 40 nC
Td(on/off)@25°C 7ns/29ns 7ns/29ns 7ns/29ns 7ns/29ns 7ns/29ns
TestCondition 400V, 11A, 5Ohm, 15V 400V, 11A, 5Ohm, 15V 400V, 11A, 5Ohm, 15V 400V, 11A, 5Ohm, 15V 400V, 11A, 5Ohm, 15V