Microchip Technology APT60D60BG
APT60D60BG
Part No.:
APT60D60BG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-247-2
Datasheet:
ShinYuaAPT60D60BG.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
130 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 60 A