Microchip Technology APT75DQ60SG
APT75DQ60SG
Part No.:
APT75DQ60SG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
ShinYuaAPT75DQ60SG.pdf
Description:
FRED DQ 600 V 75 A TO-268
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
31 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
Current - Average Rectified (Io):
75A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.5 V @ 75 A