Rochester Electronics, LLC AT89LS51-16PU
AT89LS51-16PU
Part No.:
AT89LS51-16PU
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
ShinYuaAT89LS51-16PU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 40DIP
  • Related Categories
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Bulk
Series:
89LS
CoreProcessor:
16MHz
CoreSize:
128 x 8
Peripherals:
Active
NumberofI/O:
WDT
ProgramMemorySize:
UART/USART
EEPROMSize:
32
OscillatorType:
4KB (4K x 8)
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
ShinYuaAT89LS51-16PU.pdf
1. How to order AT89LS51-16PU on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the AT89LS51-16PU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AT89LS51-16PU?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AT89LS51-16PU.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AT89LS52-16JU AT89LS52-16AU AT89LS51-16PU
Part Number AT89LS52-16JU AT89LS52-16AU AT89LS51-16PU
Manufacturer Rochester Electronics, LLC Rochester Electronics, LLC Rochester Electronics, LLC
Package/Case 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging Bulk Bulk Bulk
Series 89LS 89LS 89LS
ProductStatus RoHS RoHS RoHS
CoreProcessor 16MHz 16MHz 16MHz
CoreSize 128 x 8 128 x 8 128 x 8
Speed 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Connectivity - - -
Peripherals Active Active Active
NumberofI/O WDT WDT WDT
ProgramMemorySize UART/USART UART/USART UART/USART
ProgramMemoryType Through Hole Through Hole Through Hole
EEPROMSize 32 32 32
RAMSize 8051 8051 8051
Voltage-Supply(Vcc/Vdd) - - -
DataConverters Internal Internal Internal
OscillatorType 4KB (4K x 8) 4KB (4K x 8) 4KB (4K x 8)
OperatingTemperature FLASH FLASH FLASH
MountingType -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)