Diodes Incorporated B2100AE-13
B2100AE-13
Part No.:
B2100AE-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaB2100AE-13.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
70pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
7 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
790 mV @ 2 A