EPCOS - TDK Electronics B59873C0120A070
B59873C0120A070
Part No.:
B59873C0120A070
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
ShinYuaB59873C0120A070.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 265V 70MA RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Disc
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Ceramic
Voltage-Max:
265V
Current-Max:
1 A
Current-Hold(Ih)(Max):
70 mA
Current-Trip(It):
140 mA
TimetoTrip:
Resistance-Initial(Ri)(Min):
Resistance-PostTrip(R1)(Max):
Resistance-25°C(Typ):
45 Ohms
OperatingTemperature:
0°C ~ 60°C
Ratings:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.354 Dia x 0.197 T (9.00mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)
Thickness(Max):
Category:
PTC Resettable Fuses
Datasheet:
ShinYuaB59873C0120A070.pdf
1. How to order B59873C0120A070 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the B59873C0120A070 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of B59873C0120A070?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image B59890C0120A051 B59870C0120A051 B59860C0120A051 B59884C0120A070 B59873C0120A070
Part Number B59890C0120A051 B59870C0120A051 B59860C0120A051 B59884C0120A070 B59873C0120A070
Package/Case Radial, Disc Radial, Disc Radial, Disc Radial, Disc Radial, Disc
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Ceramic Ceramic Ceramic Ceramic Ceramic
Voltage-Max 265V 265V 265V 265V 265V
Current-Max 1 A 1 A 1 A 1 A 1 A
Current-Hold(Ih)(Max) 70 mA 70 mA 70 mA 70 mA 70 mA
Current-Trip(It) 140 mA 140 mA 140 mA 140 mA 140 mA
TimetoTrip - - - - -
Resistance-25°C(Typ) 45 Ohms 45 Ohms 45 Ohms 45 Ohms 45 Ohms
OperatingTemperature 0°C ~ 60°C 0°C ~ 60°C 0°C ~ 60°C 0°C ~ 60°C 0°C ~ 60°C
Ratings - - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.354 Dia x 0.197 T (9.00mm x 5.00mm) 0.354 Dia x 0.197 T (9.00mm x 5.00mm) 0.354 Dia x 0.197 T (9.00mm x 5.00mm) 0.354 Dia x 0.197 T (9.00mm x 5.00mm) 0.354 Dia x 0.197 T (9.00mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max) 0.492 (12.50mm) 0.492 (12.50mm) 0.492 (12.50mm) 0.492 (12.50mm) 0.492 (12.50mm)