EPCOS - TDK Electronics B59880C0160A070
B59880C0160A070
Part No.:
B59880C0160A070
Datasheet:
ShinYuaB59880C0160A070.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 160V 70MA RADIAL
Voltage-Max:
160V
Current-Max:
400 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
70 mA
Current-Trip(It):
140 mA
Resistance-PostTrip(R1)(Max):
Resistance-25°C(Typ):
70 Ohms
OperatingTemperature:
0°C ~ 60°C
Size/Dimension:
0.256 Dia x 0.197 T (6.50mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.394 (10.00mm)