EPCOS - TDK Electronics B59990C0080A070
B59990C0080A070
Part No.:
B59990C0080A070
Datasheet:
ShinYuaB59990C0080A070.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 80V 30MA RADIAL
Series:
Automotive, AEC-Q200
Voltage-Max:
80V
Current-Max:
700 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
30 mA
Current-Trip(It):
60 mA
Resistance-PostTrip(R1)(Max):
Resistance-25°C(Typ):
55 Ohms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Size/Dimension:
0.157 Dia x 0.138 T (4.00mm x 3.50mm)
Height-Seated(Max):
0.295 (7.50mm)
Thickness(Max):
Datasheet:
ShinYuaB59990C0080A070.pdf
1. How to order B59990C0080A070 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the B59990C0080A070 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of B59990C0080A070?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image B59623A0090A062 B59606A0110A062 B59980C0080A070 B59990C0080A070 B59985C0120A070
Part Number B59623A0090A062 B59606A0110A062 B59980C0080A070 B59990C0080A070 B59985C0120A070
Package/Case Radial, Disc Radial, Disc Radial, Disc Radial, Disc Radial, Disc
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Ceramic Ceramic Ceramic Ceramic Ceramic
Voltage-Max 80V 80V 80V 80V 80V
Current-Max 700 mA 700 mA 700 mA 700 mA 700 mA
Current-Hold(Ih)(Max) 30 mA 30 mA 30 mA 30 mA 30 mA
Current-Trip(It) 60 mA 60 mA 60 mA 60 mA 60 mA
Resistance-25°C(Typ) 55 Ohms 55 Ohms 55 Ohms 55 Ohms 55 Ohms
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Ratings - - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.157 Dia x 0.138 T (4.00mm x 3.50mm) 0.157 Dia x 0.138 T (4.00mm x 3.50mm) 0.157 Dia x 0.138 T (4.00mm x 3.50mm) 0.157 Dia x 0.138 T (4.00mm x 3.50mm) 0.157 Dia x 0.138 T (4.00mm x 3.50mm)
Height-Seated(Max) 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm) 0.295 (7.50mm)