Infineon Technologies BAS3005S02LRHE6327XTSA1
BAS3005S02LRHE6327XTSA1
Part No.:
BAS3005S02LRHE6327XTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
SOD-882
Datasheet:
ShinYuaBAS3005S02LRHE6327XTSA1.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA TSLP-2
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
15pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 30 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA (DC)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 500 mA