Infineon Technologies BAS4002LE6327XTMA1
BAS4002LE6327XTMA1
Part No.:
BAS4002LE6327XTMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
SOD-882
Datasheet:
ShinYuaBAS4002LE6327XTMA1.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA TSLP-2
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
5pF @ 0V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
100 ps
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 30 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
120mA (DC)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 40 mA