Diodes Incorporated BAS40LP-7B
BAS40LP-7B
Part No.:
BAS40LP-7B
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
ShinYuaBAS40LP-7B.pdf
Description:
DIODE SCHTKY 40V 200MA X1DFN1006
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
2.3pF @ 0V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 30 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA (DC)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 40 mA