NXP USA Inc. BUK6E2R0-30C127
BUK6E2R0-30C127
Part No.:
BUK6E2R0-30C127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
I2PAK
Datasheet:
ShinYuaBUK6E2R0-30C127.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
30 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
120A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
2.2mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.8V @ 1mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
229 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±16V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
14964 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
306W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)