NXP USA Inc. BUK751R8-40E127
BUK751R8-40E127
Part No.:
BUK751R8-40E127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220AB
Datasheet:
ShinYuaBUK751R8-40E127.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
40 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
120A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
1.8mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 1mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
145 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
11340 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
349W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)