NXP USA Inc. BUK9515-100A127
BUK9515-100A127
Part No.:
BUK9515-100A127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220AB
Datasheet:
ShinYuaBUK9515-100A127.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
TrenchMOS™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
75A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
14.4mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 1mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
Vgs(Max):
±10V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
8600 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
230W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)