NXP USA Inc. BUK953R5-60E,127
BUK953R5-60E,127
Part No.:
BUK953R5-60E,127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220AB
Datasheet:
ShinYuaBUK953R5-60E,127.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 120A TO220AB
Packaging:
Tube
Series:
Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
120A (Ta)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
RdsOn(Max)@IdVgs:
3.4mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.1V @ 1mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
95 nC @ 5 V
Vgs(Max):
±10V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
13490 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
293W (Ta)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)