DComponents BY550-600-CT
BY550-600-CT
Part No.:
BY550-600-CT
Manufacturer:
DComponents
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
ShinYuaBY550-600-CT.pdf
Description:
CUT-TAPE VERSION. STANDARD RECO
Packaging:
Strip
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
1.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 5 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaBY550-600-CT.pdf
1. How to order BY550-600-CT on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BY550-600-CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BY550-600-CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BY550-600-CT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1N4151 1N4448 LL4148 LS4148 LL4148R13
Part Number 1N4151 1N4448 LL4148 LS4148 LL4148R13
Manufacturer DComponents DComponents DComponents DComponents DComponents
Packaging Strip Strip Strip Strip Strip
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Standard Standard Standard Standard Standard
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Reverse Recovery Time (trr) 1.5 µs 1.5 µs 1.5 µs 1.5 µs 1.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 600 V 5 µA @ 600 V 5 µA @ 600 V 5 µA @ 600 V 5 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) 5A 5A 5A 5A 5A
Operating Temperature -50°C ~ 175°C -50°C ~ 175°C -50°C ~ 175°C -50°C ~ 175°C -50°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 5 A 1 V @ 5 A 1 V @ 5 A 1 V @ 5 A 1 V @ 5 A