Diotec Semiconductor BY880-1400
BY880-1400
Part No.:
BY880-1400
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
ShinYuaBY880-1400.pdf
Description:
DIODE STD D5.4X7.5 1400V 8A
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
1.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1400 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 8 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaBY880-1400.pdf
1. How to order BY880-1400 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BY880-1400 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BY880-1400?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BY880-1400.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as BY880-1400 pin diagram, BY880-1400 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Standard Standard Standard Standard Standard
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Reverse Recovery Time (trr) 1.5 µs 1.5 µs 1.5 µs 1.5 µs 1.5 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1400 V 5 µA @ 1400 V 5 µA @ 1400 V 5 µA @ 1400 V 5 µA @ 1400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1400 V 1400 V 1400 V 1400 V 1400 V
Current - Average Rectified (Io) 8A 8A 8A 8A 8A
Operating Temperature -50°C ~ 175°C -50°C ~ 175°C -50°C ~ 175°C -50°C ~ 175°C -50°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 8 A 1.1 V @ 8 A 1.1 V @ 8 A 1.1 V @ 8 A 1.1 V @ 8 A