WeEn Semiconductors BYC20-600,127
BYC20-600,127
Part No.:
BYC20-600,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2
Datasheet:
ShinYuaBYC20-600,127.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 500V 20A TO220AC
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
500 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.9 V @ 20 A