Vishay General Semiconductor - Diodes Division BYS12-90-M3/TR3
BYS12-90-M3/TR3
Part No.:
BYS12-90-M3/TR3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaBYS12-90-M3/TR3.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 90 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
90 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
750 mV @ 1 A