Vishay General Semiconductor - Diodes Division BYV98-100-TR
BYV98-100-TR
Part No.:
BYV98-100-TR
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
SOD-64, Axial
Datasheet:
ShinYuaBYV98-100-TR.pdf
Description:
DIODE AVALANCHE 100V 4A SOD64
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Avalanche
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
4A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 5 A