Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG04-100TR
BZG04-100TR
Part No.:
BZG04-100TR
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaBZG04-100TR.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 167VC DO214AC
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZG04
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
100V
Voltage-Breakdown(Min):
114V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
167V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
1.8A
Power-PeakPulse:
300W
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
170pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
MountingType:
Surface Mount
Category:
TVS - Diodes
Datasheet:
ShinYuaBZG04-100TR.pdf
1. How to order BZG04-100TR on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BZG04-100TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZG04-100TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZG04-100TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZG04-100TR3 BZG04-10TR3 BZG04-110TR3 BZG04-11TR3 BZG04-120TR3
Part Number BZG04-100TR3 BZG04-10TR3 BZG04-110TR3 BZG04-11TR3 BZG04-120TR3
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 100V 100V 100V 100V 100V
Voltage-Breakdown(Min) 114V 114V 114V 114V 114V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 167V 167V 167V 167V 167V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 1.8A 1.8A 1.8A 1.8A 1.8A
Power-PeakPulse 300W 300W 300W 300W 300W
PowerLineProtection No No No No No
Applications Automotive Automotive Automotive Automotive Automotive
Capacitance@Frequency 170pF @ 1MHz 170pF @ 1MHz 170pF @ 1MHz 170pF @ 1MHz 170pF @ 1MHz