Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG04-120TR3
BZG04-120TR3
Part No.:
BZG04-120TR3
Category:
TVS - Diodes
Datasheet:
ShinYuaBZG04-120TR3.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 204VC DO214AC
  • Related Categories
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZG04
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
120V
Voltage-Breakdown(Min):
138V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
204V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
1.5A
Power-PeakPulse:
300W
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
150pF @ 1MHz
Category:
TVS - Diodes
Datasheet:
ShinYuaBZG04-120TR3.pdf
1. How to order BZG04-120TR3 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BZG04-120TR3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZG04-120TR3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZG04-120TR3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZG04-100TR3 BZG04-10TR3 BZG04-110TR3 BZG04-11TR3 BZG04-120TR3
Part Number BZG04-100TR3 BZG04-10TR3 BZG04-110TR3 BZG04-11TR3 BZG04-120TR3
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 120V 120V 120V 120V 120V
Voltage-Breakdown(Min) 138V 138V 138V 138V 138V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 204V 204V 204V 204V 204V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Power-PeakPulse 300W 300W 300W 300W 300W
PowerLineProtection No No No No No
Applications Automotive Automotive Automotive Automotive Automotive
Capacitance@Frequency 150pF @ 1MHz 150pF @ 1MHz 150pF @ 1MHz 150pF @ 1MHz 150pF @ 1MHz