Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG04-150TR3
BZG04-150TR3
Part No.:
BZG04-150TR3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaBZG04-150TR3.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 249VC DO214AC
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZG04
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
150V
Voltage-Breakdown(Min):
168V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
249V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
1.2A
Power-PeakPulse:
300W
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
140pF @ 1MHz