Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG04-43TR
BZG04-43TR
Part No.:
BZG04-43TR
Category:
TVS - Diodes
Datasheet:
ShinYuaBZG04-43TR.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 70.8VC DO214AC
  • Related Categories
Series:
Automotive, AEC-Q101, BZG04
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
43V
Voltage-Breakdown(Min):
48V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
70.8V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
4.2A
Power-PeakPulse:
300W
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
350pF @ 1MHz