Bourns Inc. CD1005-B0130
CD1005-B0130
Part No.:
CD1005-B0130
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
1005 (2512 Metric)
Datasheet:
ShinYuaCD1005-B0130.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100MA 30V 2512
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
9pF @ 10V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 30 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
100mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
440 mV @ 100 mA