Bourns Inc. CD1005-B0140R
CD1005-B0140R
Part No.:
CD1005-B0140R
Datasheet:
ShinYuaCD1005-B0140R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 1005
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Capacitance @ Vr, F:
9pF @ 10V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 10 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
100mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
450 mV @ 10 mA