Bourns Inc. CD1005-B0240
CD1005-B0240
Part No.:
CD1005-B0240
Datasheet:
ShinYuaCD1005-B0240.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 1005
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Capacitance @ Vr, F:
12pF @ 10V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 30 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 200 mA