Bourns Inc. CD1005-B0520
CD1005-B0520
Part No.:
CD1005-B0520
Datasheet:
ShinYuaCD1005-B0520.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 1005
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
100pF @ 0V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 20 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 1 A