Bourns Inc. CD1005-S0180
CD1005-S0180
Part No.:
CD1005-S0180
Datasheet:
ShinYuaCD1005-S0180.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 80V 100MA 1005
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Diode Type:
Standard
Capacitance @ Vr, F:
4pF @ 1V, 100MHz
Reverse Recovery Time (trr):
4 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 80 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
80 V
Current - Average Rectified (Io):
100mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 100 mA