Bourns Inc. CD1206-B2100
CD1206-B2100
Part No.:
CD1206-B2100
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
Chip, Concave Terminals
Datasheet:
ShinYuaCD1206-B2100.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A 1206
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 2 A