Bourns Inc. CD1408-FF1600
CD1408-FF1600
Part No.:
CD1408-FF1600
Datasheet:
ShinYuaCD1408-FF1600.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 1A 1408
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 1 A