Bourns Inc. CD1408-FU1800
CD1408-FU1800
Part No.:
CD1408-FU1800
Datasheet:
ShinYuaCD1408-FU1800.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 800V 1A 1408
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 800 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.5 V @ 1 A