Bourns Inc. CD1408-R1200
CD1408-R1200
Part No.:
CD1408-R1200
Datasheet:
ShinYuaCD1408-R1200.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 200V 1A 1408
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
12pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
3 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 1 A