Bourns Inc. CD2010-B140
CD2010-B140
Part No.:
CD2010-B140
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
Chip, Concave Terminals
Datasheet:
ShinYuaCD2010-B140.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A 2010
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 1 A