Bourns Inc. CD2010-B160
CD2010-B160
Part No.:
CD2010-B160
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
Chip, Concave Terminals
Datasheet:
ShinYuaCD2010-B160.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 1A 2010
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 60 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 1 A