Bourns Inc. CD214A-F1200
CD214A-F1200
Part No.:
CD214A-F1200
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaCD214A-F1200.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
950 mV @ 1 A