Bourns Inc. CD214A-FS1100
CD214A-FS1100
Part No.:
CD214A-FS1100
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
CD214A-FS1100.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
950 mV @ 1 A