Bourns Inc. CD214A-R11200
CD214A-R11200
Part No.:
CD214A-R11200
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaCD214A-R11200.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 1A DO214AC
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
12pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.25 V @ 1 A