Bourns Inc. CD214A-R1800
CD214A-R1800
Part No.:
CD214A-R1800
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
ShinYuaCD214A-R1800.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 800V 1A SMAJ
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
12pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 800 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 1 A