Bourns Inc. CD214B-B3100R
CD214B-B3100R
Part No.:
CD214B-B3100R
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
ShinYuaCD214B-B3100R.pdf
Description:
DIO SBD VRRM 100V 3A SMB
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Capacitance @ Vr, F:
180pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 3 A