Bourns Inc. CD214B-F2100
CD214B-F2100
Part No.:
CD214B-F2100
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ShinYuaCD214B-F2100.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
200pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 1 A