Bourns Inc. CD214B-F2600
CD214B-F2600
Part No.:
CD214B-F2600
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ShinYuaCD214B-F2600.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 2A DO214AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
200pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 1 A